עד כמה לימודי פסיכותרפיה מתאימים לכם? בואו לבדוק זאת

פסיכותרפיה הינו טיפול רגשי שבעצם מלמד את המטופל להבין ממה הוא בנוי, כיצד הוא בא לידי ביטוי בחיים ומה משמעותו עבור המטופל.

טיפול זה בא לתת ביטוי לצרכי הנפש שעד היום הם בגדר תעלומה.

למרות התקדמות ענף הפסיכותרפיה, שפסיכותרפיה היא חלק ממנו, עדיין לא תמיד קל לגשת לטיפול וכאן נכנס לימודי פסיכותרפיה כי כאן ישנה הזדמנות לעזור לאנשים כאלו ואחרים, וגם לאלו שבאים מתוך בחירה חופשית.

תכנית ההעשרה בנויה על הקניית ידע מעמיק ומיומנויות מקיפות בשילוב מגוון עשיר של גישות טיפוליות ומבוססות ראיות, לטיפול בפרט ובמשפחה.

הפסיכותרפיסט צריך להיות מצויד בידע פסיכולוגי וטיפול מקי, ובמיומנויות טיפוליות במגוון שיטות. הלימודים בתוכנית מתאפיינים בהתייחסות אישית וליווי מקצועי קליני של כל מתמחה ע"י אנשי הסגל והמדריכים הקליניים.

לימודי פסיכותרפיה

על תוכנית לימודי פסיכותרפיה משולבת גישות

תנאי קבלה ואוכלוסיית היעד ללימודי פסיכותרפיה משולבת גישות. לתכנית הזו מתקבלים בעלי תואר שני במקצועות – רפואה, עובדת סוציאלית, טיפול באמנות, פיזיותרפיה, ריפוי ועיסוק, הפרעות בתקשורת ועוד.

תנאי הקבלה לתכנית לימודי פסיכותרפיה כוללים תעודת תואר שני רלוונטי ממוסד להשכלה גבוהה ועם ניסיון של שנתיים בעבודה בעלת אופי טיפולי או תמיכתי עם אנשים עמידה בראיון קבלה.

הלימודים כוללים הרצאות תיאורטיות, סדנאות התנסויות חווייתיות, סמינרים, ימי עיון מרוכזים והדרכה קלינית קבוצתית.

לימודים אלו נועדו להעשיר את ידע הסטודנטים ולתת להם סט כלים להתמודדות עם מגוון מקרים של מטופלים שיבואו לבקש את עזרתם.

פרקטיקום לקראת סיום בלימודי פסיכותרפיה משולבת גישות

מתמחים חייבים לעשות פרקטיקום לפני כל סיום שנת הלימודים שלהם. זה תנאי הכרחי לעבור משנה א' לב'. הפרקטיקום כרוך בהתחייבות לחצי יום נוסף במרכז טיפולי,  תוך קבלת הדרכה קלינית שבועית אישית.

על ההדרכה האישית ברוב המקומות הפרקטיקום לא יגבה תשלום נוסף, ובחירתם תעשה בשיתוף רכזת הפרקטיקום ומתוך התחשבות באזור מגורי המתמחה.

עבודות סיום שנה ועבודות גמר

בסיום שנה על כל סטודנט להציג מקרה אחד של טיפול הפרקטיקום שלו תוך אינטגרציה של התיאוריה הנלמדות. בסיום שנה ג' על הסטודנט להכין "תיאור מקרה" לאירוע המהווה את סיום לימודי הפסיכותרפיה.

וכמובן בשביל לעבור על הסטודנט לקבל "עובר" על כל אחת מן העבודות שיוגשו למדריך הקליני הקבוצתי, כתנאי לקבלת תעודת סיום לימודי הפסיכותרפיה.

סטודנט שיעמוד בכל דרישות המכללה – לימוד באופן סדיר, ימלא אחר כל הדרישות האקדמיות של התכנית ויקבל ציון "עובר" בפרקטיקום בסוף כל שנת לימודים, תוענק לו תעודת גמר בלימודי פסיכותרפיה.

המעבר לשנה ב' מותנה בהערכה חיובית של הסגל והמדריכים הקליניים.

לפרקטיקום יש חשיבות עצומה כי ככה הסטודנטים לומדים לטפל בכל מיני מקרים מכל הקשת של בריאות הנפש (וזוהי קשת לא קטנה).

הסמכה והיתר לעסוק בפסיכותרפיה בישראל

במדינת ישראל בדרך כלל הם פסיכולוגים, פסיכיאטרים, עובדים סוציאליים, קרימינולוגים או מטפלים באמצעות אומנויות, שהם מותרים בידי משרד הבריאות לעסוק בפסיכותרפיה לאחר שהם סיימו את לימודי הפסיכותרפיה שלהם ורוצים היתר לעבודה בהתמחות או בהכשרה מיוחדת.

ישנם אנשי טיפול אשר מקבלים היתר זמני לעסוק במקצוע בשביל מטרה מסוימת.

עם זאת, היעדר הסכמה בעולם המערבי, כמו גם בישראל, באשר להגדרת גבולות העיסוק בפסיכותרפיה.

הכתבה עזרה לכם?
שתפו ברשתות

Share on facebook
Share on whatsapp
Share on telegram

כתבות נוספות

שאולי תאהבו