זמנים מודרנים
בקרוב כתבות סרטים חדשים קטגוריות חיפוש מתקדם
החתול של שרק - Puss in BootsBuy the Ticket, Take the Ride: Hunter S. Thompson on Film - Buy the Ticket, Take the Ride: Hunter S. Thompson on Filmעסקה מגונה - Arbitrage - The Names of Loveגיבורים: עונה שלישית - Heroes: season 3מילדרד פירס - Mildred Pierceהומלנד - עונה 1 - Homeland 1st seasonהמילים - The Wordsהפשע של הנרי - Henry's Crime

סרטים ארוטיים: לא למבוגרים בלבד

יש לי וידוי: אני אוהב סרטים ארוטיים.
הם מזכירים לי תקופה אחרת, תמימה יותר...

סרטים ארוטיים הם ז'אנר מאתגר בעולם הקולנוע. על סרט ארוטי להיות עדין ומרטיט, לא וולגרי. עליו להיות מגרה וחושני, אך להשאיר מקום לדמיון. הוא יותר לחישה מצעקה, יותר מפתה מבוטה.
אין הרבה יוצרי קולנוע עם חזון ארוטי אמיתי כמו של אנדי וורהול. שלושה בימאים אמנם העזו וחברו יחד כדי ליצור את סיפורי ארוס
לפני שנתיים, אך בסך הכל אי אפשר לומר שיש הרבה בימאים שמוכנים להסתכן ולנסות להעביר למסך הגדול את הגרסה שלהם לארוטיקה. אוכלוסייה בעייתית ופחדנית הרבה יותר מהיוצרים, היא הקהל עצמו.
סרט שמעורר הדים ושמוקרן בימים אלו בקולנוע הוא "shortbus" 
שמתאר את חיי הבוהמה הניו-יורקית שחוגגת רבולוציה מינית. בפוסטרים לסרט טרחו המפיצים לרשום את האזהרה הבאה: "הכניסה לסרט מגיל 18. הסרט כולל סצנות מין נועזות/מביכות שטרם נראו בקולנוע הלא-פורנוגראפי". ואני שואל: מתי מין התחיל להביך אותנו? ממתי "נועז" ו"מביך" הפכו למילים נרדפות?

לפני שנתחיל במסענו הארוטי, בואו נשפוך אור על שני מושגים ונעשה אבחנה בינם לבין ארוטיקה:

רומנטיקה- תנועה אינטלקטואלית אמנותית שהתפתחה באירופה בשלהי המאה ה-18, שמדגישה את הייחודי שבאדם על חשבון האוניברסאלי. היא לא עוסקת במשותף לכל בני אדם ולכן לא עוסקת למשל במודל גוף האדם, אלא בחד-פעמי שבאדם מסוים, המכונן לעצמו את האמת האישית שלו, שאינה בהכרח משותפת לאחרים. נראה כי מקור הנטייה הנפוצה לייחס לרומנטיקה באשר היא את ההיאחזות ברגש, ולרומנטיקנים את הרגשנות המופלגת כסימן היכר, הינה בהתרת הרסן מעל ביטוי הרגשות והנאמנות החדשה לרגש ולתבונה האישיים, על חשבון האיפוק שהיה מקובל עד אז.

פורנוגרפיה- הצגה של גוף האדם או ההתנהגות המינית של האדם במטרה לעורר גירוי מיני. מסגרת הפורנוגרפיה מתעסקת במיניות האדם באופן ישיר, בוטה וחסר רגשות ונועדה לספק גירוי מיני לצופה דרך דימויים כמו תמונות, ציורים, שיחות סקס בטלפון, צ'אטים באינטרנט, וכמובן הסרטים הכחולים. בסרטים הכחולים עושים הבדלה בין פורנו רך לפורנו קשה. פורנו רך הוא כזה שמראים בו את הזיונים אבל לא את הדברים הקשים,  לא תראו בו זקפה, חדירה או גמירה. מעבר לכך זהו סרט פורנו כל דבר. למעשה, כשמצלמים סרט כחול מצלמה אחת מוקדשת לזווית הרכה ואח"כ הוא יוצא לרוב בגרסה קשה ובגרסה רכה. סרט ארוטי, למרות שרואים בו זיונים, אינו סרט פורנו רך. אפילו לא קרוב.

מעטים רואים ביצירות אמנות בהן מופיעות נשים עירומות מתקופת הרנסנס פורנוגראפיה, וספר ארוטי כמו הקאמה-סוטרה אינו נתפס כחומר פורנוגראפי. בהרבה סרטים רומנטיים יש עירום או סצנת מיטה (כמו שהשחקנים קוראים לה) אך הסרט לא ייתפס כארוטי, ולפעמים בשביל שסצנה תהיה ארוטית לא צריך בכלל עירום (כמו למשל זו של דמי מור ופטריק סוויזי שמקדרים יחד ברוח רפאים). אז מהם סרטים ארוטיים וממה הם מורכבים?


בסרטים פורנוגראפיים הדגש הוא על הסקס עצמו. גוף נוגע בגוף, ומתקיים מפגש בין העולם הארצי בלבד של שני אנשים (או שלישיות, רביעיות, אורגיות וכו'). הפורנו מראה את המימד הטכני של המיניות- מיניות של ביצועים, של טכניקות ומכאניות, מיניות של תנוחות. בעוד שהמגע הפיזי מלא מכל כיוון ומכל חור, אין מגע רוחני או נפשי, כל אחד מנותק ונמצא בבועה שלו, וגם הצופים בסרטים אלו מתענגים על גופם לרוב לבדם, מנותקים בבועת הדמיון והפנטזיה האישית. להבדיל, בסרטים רומנטיים הדגש הוא על המפגש בין העולם הרגשי של שני אנשים, לרוב גבר ואישה (ואם אחרת, או שלישיה, אז זה הופך לעיקר הסרט). אם קיים פן ארוטי בסרטים רומנטיים הוא רק כדי להבליט את המשיכה של זוג האוהבים ולסמל את ההתאמה המוחלטת ביניהם. מיניות בסרטים רומנטיים היא מעודנת מאד, לרוב מדובר בסצנת מיטה עם מוסיקה, ולא רואים הרבה, אולי פיטמה או תחת. לעיתים נדירות נפגוש עירום פרונטאלי מלא, לעולם איברים לא יהיו זקורים וקשיחים ואיברי הגוף כמו המגע עצמו יהיו רכים.
מצחיק לדמיין את הארי נותן זפטה לתחת של סאלי. זכור לי שכשראיתי את אישה יפה תמהתי: איך ייתכן שג'וליה רוברטס משחקת זונה, וריצ'ארד גיר, מגדולי השחקנים הארוטיים של שנות ה-80 כוכב הסרט הארוטי "ג'יגולו אמריקאי" שוכר את שרותיה ואין אפילו טיפת יצר באווירה. משהו בזה היה לא אמין. וכזו היא מיניות רומנטית, היא א-מינית, נקייה, אינטימית, אבל לא אמינה. אמנם לא מכאנית-שכלתנית כמו בפורנו, אבל גם נעדרת יצר. אם שחקני הפורנו נאנחים וצועקים אז שחקני הרומנטיקה לוחשים. אם פורנו זה כמו להזדיין עם זונה, רומנטיקה זה להזדיין בשתיקה עם חיוך – שניהם לא אמיתיים.


ואז יש את הסרטים הארוטיים...


ארוטיקה כוללת הכל, יש בה שכל, רגש ויצר. ואם היא מוצלחת אז היא יוצרת אלכימיה בין כל המימדים, כך שאין יותר שכל, אין רגש ואין יצר- כולם מתקיימים ביחד. יסודות היקום כולו הבאים לידי ביטוי במיקרוקוסמוס של האדם, מתאחדים. מים=רגש, אש=יצר, אדמה=גוף, רוח=שכל. בסרטים הארוטיים גוף פוגש גוף ורוח פוגשת רוח, והגיבורים חווים למעשה את מפגש הרוח דרך מפגש הגוף. אחד הפילוסופים הגדולים, מהמאה ה-14, אוגוסטינוס, מחלק את בני האדם לשניים- אוהבי הרוח ואוהבי הבשר. בהקשר זה (ואם הוא היה חי היום) היה אומר שסרטים רומנטיים הם לאוהבי הרוח, ופורנוגראפיים הם לאוהבי הבשר. הסרטים הארוטיים הם לאוהבי הרוח והבשר כאחד. הם מראים אהבת בשר בשפע, כביטוי או בנוסף לאהבה רוחנית אינטימית הנוכחת בהם.

אני אוהב את הפורנו והרומנטיקה אך הם מייצגים עבורי עולם פנטזיה מבוגר. סרטים ארוטיים לעומתם,  מזכירים לי תקופה תמימה יותר ואת הילד שבי. אין גבר ואין אישה, הם התמזגו לאחד. הם שוכחים מעצמם. שניהם אמנם קיימים לכאורה בגוף נפרד, אך למעשה, הם לא קיימים בגוף. הם נמצאים במקום אחר. הם לא מפחדים מהמיניות שלהם (ערך שהחברה המערבית מטפחת בשקדנות), הם כמו ילדים- סקרנים, חושניים, תמימים. לא מפחדים מהחומר. לא מתוסבכים עם הרוח.                                                                
בסרטים ארוטיים הסקס הוא לא הגיבור הראשי כמו בפורנו, אבל הוא במרכז העלילה ולא מודחק לשוליים. הוא חשוב ומשמעותי כמו בזוגיות ובמציאות- הרי כל סקסולוג טוב יגיד שהמיניות משקפת את המימד הרוחני של הזוגיות. הסקס הוא מוטיב מרכזי בסיפור אבל הסיפור גדול ממנו. מערכת היחסים בין הדמויות צריכה להוות את הציר המרכזי של העלילה ולרוב תיאור של יחסים אלו יקבילו ביחס להתרחשויות מיניות, מאחר והמין הארוטי והרומנטיקה שלובים זה בזה. המין הארוטי הוא טהור ועוצמתי. לפעמים מופיע כדחף בלתי נשלט, לפעמים כיחסים כוחניים בין הדמויות, לפעמים כביטוי לכעסים רבים מאד שהודחקו שנים רבות המחפשים דרך לצאת החוצה. לפעמים המיניות מבטאת את הקרבה ולפעמים את השנאה, לפעמים אלימות ולפעמים רצון לנקום.

הז'אנר הארוטי

יש סרטים ארוטיים בהם המיניות היא האלמנט המרכזי של העלילה כמו למשל חוק התשוקה של אלמודבר, "ידע הבשרים" של מייק ניקולס, או הטנגו האחרון בפריז של ברטולוצ'י- בסרטים אלו נבחנת לרוב הפתיחות המינית של התקופה, ולרוב יש ירידה לנשמתו של הגיבור/ה. אם כבר ברטולוצ'י, סרטו החולמים עורר סערה, שכן שם יש רמיזה לארוטיקה חוצת גבולות בין אח ואחות פריזאים בעלי מיניות פתוחה, ובין הגיבור האמריקאי המודחק שאט אט נפתח למול יצריהם המשוחררים של האח והאחות. כאשר הארוטיקה במיטבה היא מטשטשת את הזהויות הנפרדות של הדמויות כך שבמערבולת היצרים נראה שכולם חושקים בכולם בשלישייה הזו. בכלל, פריצות גבולות תשוקה שמטשטשות זהות מינית בתוכן הן מוטיב בעצמן, כך למשל סצנת שיא בסרט ואת אמא שלך גם בה שני החברים הטובים המאצ'ואים מאבדים שליטה על יצריהם ומתנשקים ביניהם במהלך אורגיה, או באנטומיה של גיהינום שבו הגיבור ההומוסקסואל מזדיין (פעמים רבות) עם הבחורה ודרך החוויה החושית, הוא חווה את האבחנה בין נשיות וגבריות.
אגב, זה ממש לא מקרי שרוב הסרטים שמצוינים כאן הם אירופאים ולא הוליוודיים, שכן בקולנוע האירופאי המיניות הרבה פחות מדוכאת, ורוב הסרטים הארוטיים הגדולים הם לא אמריקאים. אפשר לציין ביניהם את סקס ולוסיה הספרדי, את יצרים של אשה
האיטלקי, את 9 songs הבריטי, ואיך אפשר בלי הקלאסיקה הצרפתית מ74' "עמנואל" בכיכובה של סילביה קריסטל האגדית.

 

בארה"ב הסוג הפופולארי ביותר של סרטים ארוטיים הוא המותחן הארוטי. הסקס בסרטים אלו הוא לא רק תבלין, אלא ממש קובע את הטון. כזה היה למשל אינסטינקט בסיסי שסלל את הדרך בקולנוע המייניסטרים האמריקאי לחשיפה פרונטאלית מלאה של הגיבורה. כולם עמדו בתור בקופות כדי להציץ לשרון סטון כשהיא מחליפה רגליים, כאילו לא ראינו איבר מין נשי עד אז. באינסטינקט בסיסי 2 זה היה הרבה פחות מעניין, וחוסר ההיסטריה סביבו בהתאם. מותחנים ארוטיים מפורסמים אחרים הם "צבע הלילה" עם ברוס וויליס שהראה את הווילי שלו ולצידו ג'יין מארץ' היפהפייה (שהספיקה לעורר שערורייה כשכיכבה בגיל 19 בסרט הארוטי המאהב) ואיך אפשר בלי סצנת טפטוף שעוות הנר המפורסמת מ"גוף ההוכחות" עם מדונה (אי אפשר שלא לציין את המלכה האם במאמר על ארוטיקה, ואם היא לא מצוינת מספיק זה רק אומר שעל תרומתה לארוטיקה האנושית מגיע לה כתבה משלה, כך שרק על הדרך ובסוגריים אציין את הסרט הארוטי הדוקומנטארי "במיטה עם מדונה").

מלך הז'אנר של המותחן הארוטי הוא ללא ספק זלמן קינג שחתום ככותב על שתי קלאסיקות לפחות. הראשונה 9 וחצי שבועות של שכרון חושים (בבימויו של אדריאן לין שאוהב לביים ארוטיקה ועשה לאחרונה את בוגדת), והשנייה "סחלב פראי" (שבזכות שתיהן מיקי רורק חשב לרגע איפה שהוא שם בשנות ה-80 שהוא הולך להיות כוכב ארוטי אפילו יותר מרוב לאו). זלמן קינג הקדים את זמנו בכל מה שקשור לארוטיקה באמריקה. זאת למרות שבשנים האחרונות הקולנוע האמריקאי מתחיל להשתחרר משמרנותו הישנה ונפתח יותר ויותר לאמת שהארוטיקה מציגה, ושתי עדויות לכך: הראשונה היא שלפני שנתיים יצא הסרט הארוטי תשוקה חותכת
בכיכובה של לא פחות ולא יותר מלכת הרומנטיקה מג ראיין (זה כמו שבישראל תהיה למיכל ינאי סצנת סקס לוהטת), והשנייה היא שבסרט במדף החדשים בספרייה אפשר למצוא את הדרמה הארוטית האחרונה והדי טובה אהוב אותי שבה הגיבורה לוחשת מונולוגים לכל אורך כמיטב המסורת, אבל עם הבדל אחד והוא זקפה ומציצה, מה שכבר נראה בקולנוע אירופאי בעבר, אך מהווה פריצת דרך אותנטית בקולנוע האמריקאי.

 

קלאסיקות של סרטים הארוטיים מזוהות גם עם כל נושא הסטריפטיז כמו הסרט סטריפטיז עצמו שחשף (תרתי משמע) את דמי מור באור אחר, "showgirls" של פול וורהובן הנפלא (שגם ביים את אינסטינקט בסיסי) ו-Exotica. גם פטישים ארוטיים זכו לייצוג קולנועי מסוים: "Tromeo & Juliet" שהוא האדפטציה הקינקית לשייקספיר, לוליטה למי שאוהב ממש ממש צעירות, וקראש הנהדר של קרוננברג שהראה שיש כאלו שסכנת מוות עושה להם את זה. היה זה ג'רי סיינפלד (שאגב, אוהב אותן ממש צעירות) שאמר "מה ההבדל בין ארוטיקה לבין סטייה? אני חושב, שאם אני מלטף בחורה עם נוצה- זו ארוטיקה! אבל אם אני מלטף אותה עם כל התרנגולת - זאת כבר סטייה."


תנו צ'אנס לסרטים הארוטיים, עשו אהבה, לא מלחמה...
תוכלו למצוא סרטים מכתבה זו ועוד רבים אחרים במדף המיוחד לכך ב"זמנים מודרניים". תיהנו.


אייל סלונים (5/11/06)

סרטים 
אנשים 
 חיפוש ברשת  
נשתמש בדואל שלכם רק למשלוח עדכוני סרטים
קטגוריות
 Blu-ray בלו ריי  עכשיו בקולנוע
 המומלצים של...  דרמה
 קומדיה  פעולה
 מתח ואימה  ילדים ומשפחה
 קלאסיקה  תיעודי
 מד"ב ופנטזיה  קולנוע עולמי
 ישראלי  עצמאי
 אנימציה  טלוויזיה
< < לרשימה המלאה
סרטים חדשים
  לופר   ארץ יבשה
  חטופה 2   העיתונאי
  סלסט וג'סי ...   הדילרים
  רובי ספארקס   טד
  זהות גנובה   לולה נגד
  שליחות עירונית   בלי חוקים (...
  עסקה מגונה   תקווה בהופ ...
  האחות של אחותך   המילים
< < לרשימה המלאה
בקרוב
 אהבה גדולה: ע...
< < לרשימה המלאה
כל הזכויות שמורות 2005 © זמנים מודרניים
נבנה ע"י Guru4rent ועוצב ע"י סטודיו שירי שפיר